Pożar samochodu na OA

janwka 28.12.14 800x600Data:28.12.2014r. (67 wyjazd)

Pożar samochodu osobowego na obwodnicy Augustowa przy węźle Janówka. W działaniach ratowniczych i zabezpieczeniu udział brały dwa zastępy strażaków z PSP Augustów, zastęp z PSP Suwałki, trzy zastępy OSP- Raczki, Topiłówka oraz Jabłońskie, zespół ratownictwa medycznego, policja

Pierwszy wyjazd na obwodnice

obwodnica 03 12 2014Data:3.12.2014

Podczas prac na obwodnicy, dźwig uszkodził przydrożną latarnię, która przewróciła się na prawy pas drogi. Na przewróconą latarnię po chwli najechał kierowca Skody Oktawi uszkadzając podwozie i miskę olejową silnika. Działania ratownicze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, usunięcia przewróconej latarni,  usunięcia samochodu i oczyszczenia drogi z płynów eksploatacyjnych. W działaniach uczestniczyły dwa zastępy straży pożarnej z JRG Suwałki, dwa zastępy straży pożarnej z OSP Raczki, zespół ratownictwa medycznego, policja.

Pomoc przy gaszeniu pożaru

jabonskie28 11 2014Data:28.11.2014

O godz 23.30 dyżurny MSK Suwałki na polecenie WSKR Białystok zadysponował zastęp strażaków z OSP Raczki do gaszenia pożaru stodoły w miejscowości Jabłońskie. W związku z rozmiarem i zagrożeniem pożar zaliczony został do dużych, uczestniczyło w działaniach ratowniczych 50 strażaków, z dwóch JRG Augustów i Suwałki, sześciu zastępów OSP z terenu powiatu augustowskiego i zastęp z OSP Raczki. Działania ratownicze zakończyły się 29.11 tuż przed godz 6.00.

Kominy cd.

bak21.11.14Data:21.11.2014r. (-60-)

Pożar sadzy w kominie, budynek mieszkalny w miejscowości Bakaniuk. Działania ratownicze trwały 2 godz. udział brały dwa zastępy strażaków.

Czujki dymu

ulotkaczujkiData:05.11.2014r.

Zakończyło się montowanie w wytypowanych przez GOPS domach czujek dymu . Wiosną, z inicjatywy wojewody podlaskiego Macieja Żywno udało się podpisać porozumienie między ZW ZOSP RP, a firmą ubezpieczeniową, która przeznaczyła sto tysięcy złotych na zakup czujek w woj. podlaskim. W gminie Raczki zamontowano dziewięć czujek dymu.Czujki dymu i czadu to niepozorne urządzenia, które mogą uratować życie. Kosztują od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Nie każdego na to stać. W ramach porozumienia udało się kupić 1250 czujek, które trafią do domów w całym regionie.

Wypadek przy skrzyżowaniu

rudniki10.11.2014rData:10.11.2014r.

Podczas zjazdu z drogi wojewódzkiej na drogę gminną w miejscowości Rudniki, 27-letnia kobieta została potrącona przez samochód osobowy Ford. W działaniach uczestniczyły dwa zastępy straży pożarnej, zespół ratownictwa medycznego, policja drogowa.

Nocne lądowanie śmigłowca

LPRnocaData:04.11.2014r. (zdjęcia)

W ramach powiatowego szkolenia zabezpieczania nocnego lądowania śmigłowca LPR, Komenda Miejska PSP w Suwałkach zorganizowała na lądowisku gminnym w Raczkach ćwiczenia praktyczne strażakom ochotnikom z powiatu suwalskiego.

Ćwiczenia z ratownictwa technicznego

Data: 26.10.2014r. (zdjęcia)

Dzięki uprzejmości lokalnego złomowiska na ul. Kolejowej w Raczkach przeprowadzono ćwiczenia z technik i umiejętności podczas wydobywania osób poszkodowanych z samochodów. Ćwiczenia zorganizowano pod kątem Obwodnicy Augustowa, która niedługo ma zostać oddana do użytku i cały ruch w kierunku granicy Państwa przeniesie się na teren naszej gminy. W ćwiczeniach uczestniczyli również przedstawiciele OSP Sucha Wieś z własnym sprzętem. Manekin był zgniatany w aucie przy użyciu specjalnej maszyny budowlanej dzięki dh. Szymonowi Miłowickiemu. Dzięki temu udało się odtworzyć sytuacje bliskie realistycznym, z jakimi można się spotkać podczas wypadków drogowych. Nad udzielaniem pomocy medycznej czuwał ratownik medyczny Łukasz Piłat. Przećwiczono pare epizodów. Mamy nadzieję, że dzięki ćwiczeniom nasi strażacy w razie potrzeby udzielą profesjonalnej pomocy na Obwodnicy Augustowa i nie tylko.

Pożar garażu

Data: 26.10.2014r. (zdjęcia)
Pożar garażu w miejscowości Witówka przyczyną porannego wyjazdu. Udało się uratować sąsiednie budynki gospodarcze. W działaniach brały udział również zastępy z OSP Stoki, Sidory oraz JRG Suwałki.

Właścicielka posesji prosi o przekazanie strażakom z Raczek podziękowania za pomoc, co niniejszym czynię.

Ćwiczenia z ratownictwa technicznego

W związku ze zbliżającym się oddaniem Obwodnicy Augustowa przewidziano ćwiczenia z ratownictwa technicznego. Zajęcia odbędą się w dniu 26.10.2014r. (Niedziela) o godz. 13.00 w Remizie OSP Raczki. Zajęcia odbędą się w sposób trochę nietypowy. Po krótkim wprowadzeniu przejazd na złomowisko. Wymagany stosowny ubiór do prowadzenia prac przy ciężkim sprzęcie hydraulicznym pod ubranie specjalne.

Pożar sadzy

Data: 21.10.2014r.
Ogień z komina sięgał około 1,5 metra. Na szczęście komin był w dobrym stanie, a ogień nie przeniósł sie na dach. Apelujemy o czyszczenie kominów przed nowym sezonem grzewczym.

Zapoznanie z Obwodnicą Augustowa

obwData: 16/20.10.2014r. (zdjęcia)

Na obwodnicy Augustowa, odcinek od granicy powiatu augustowskiego do węzła Lotnisko Suwałki, strażacy z Komendy Miejskiej PSP Suwałki oraz druhowie z OSP Raczki zapoznali się z infrastrukturą wybudowanej drogi. Szczególna uwagą objęto przejazdy między pasami ruchu, w tym sposób demontażu barier. Nowa droga może przyczynić się do częstrzych wyjazdów do działań, a tym samym zwiększyć znaczenie strategiczne naszej OSP.