Ćwiczenia

Data:29.12.2021

W dniu dzisiejszym funkcjonariusze JRG Suwałki przeprowadzili szkolenie ratownictwa wodnego podczas warunków zimowych. W szkoleniu uczestniczyli druhowie z OSP Raczki

Darowizna z WOŚP

Little Anne to lekki i wiernie odtworzony manekin do treningu resuscytacji krążeniowo-oddechowej osoby dorosłej.

W manekinie Little Anne uwzględniono wszystkie niezbędne elementy, aby zapewnić odpowiednią jakość szkolenia. Stanowi on odzwierciedlenie fizjologii i anatomii przeciętnej osoby i został tak zaprojektowany, aby umożliwić realistyczny trening podstawowych umiejętności z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Posiada następujące właściwości:

– Naturalna blokada dróg oddechowych (odpowiednie odchylenie głowy konieczne do udrożnienia),

– Realistyczne rysy twarzy oraz ruchoma żuchwa

– Klatka piersiowa unosząca sie podczas sztucznego oddychania

– Wentylacja bezprzyrządowa metoda usta-usta lub usta-nos

– Realistyczne wskaźniki (żebra, mostek) umożliwiające zlokalizowanie miejsca prawidłowego przyłożenia dłoni do ucisku

– Dzwiękowe potwierdzenie prawidłowości wykonywanych ucisków (“klik-klak”)

– Specjalnie dobrana sprężyna symuluje realistyczny opór klatki piersiowej przy ucisku,

– Szybkie i wygodne w wymianie drogi oddechowe i części twarzowe

– Torba służąca jednocześnie jako mata treningowa,

Życzenia świąteczne

Kiedy pomału mrok dziś zapada,
strażak strażakom życzenia składa.
Niech świecą lampki w domu, ogrodzie,
a nie niebieskie na samochodzie.
Niech będzie dziś słychać kolęd brzmienie,
a nie naszych syren głośne ryczenie.
Ci co Świętują i co pracują niech się dziś wszyscy Bardzo radują!

Wszystkiego Najlepszego składa Zarząd OSP

V Zjazd ZOP ZOSP RP

Data: 15.12.2021

W dniu 15 grudnia w miejscowości Lipniak odbył się V Zjazd Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Suwałkach. Na zjeździe podsumowano 5-letnią ubiegłą kadencję i wybrano nowe władze.

Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Suwałkach:

1. Tadeusz Chołko – Prezes
  2. Tomasz Naruszewicz – Wice Prezes
  3. Zbigniew Mackiewicz – Wice Prezes
  4. Andrzej Czuper – Sekretarz
  5. Witold Kowalewski – Skarbnik

Kondolencje

“Śmierć nie jest kresem naszego istnienia. Żyjemy w naszych dzieciach i następnych pokoleniach. Albowiem to dalej my, a nasze ciała to tylko zwiędłe liście na drzewie życia”

Albert Einstein

Wyrazy głębokiego współczucia z powodu śmierci Mamy składamy druhowi Mirosławowi Sieńkowskiemu z rodziną.

Kondolencje

Słowa wsparcia i pocieszenia, a także najszczersze kondolencje z powodu śmierci małżonki przesyłają druhowi Dariuszowi strażacy z OSP Raczki. Łączymy się w bólu i modlitwie.

Wystawienie ciała w kaplicy od godz. 9.00 w dniu 30 listopada 2021, uroczystości pogrzebowe godz. 14.00 w dniu 1 grudnia 2021

Pożar sadzy

Data:26.11.2021

Pożar sadzy w przewodzie kominowym na posesji przy ul. 1 Maja w Raczkach. W działaniach ratowniczych udział wzięły dwa zastępy OSP (Raczki, Sucha Wieś) oraz zastęp JRG Suwałki.

Poszukiwania

Data:18.11.2021

Poszukiwania kobiety z gminy Bakałarzewo. W miejscowości Zdręby w dniu 10 listopada zaginęła 64 letnia kobieta. W akcji poszukiwawczej zaangażowane zostały znaczne siły policji i straży pożarnej ( OSP z gmin Bakałarzewo, Filipów, Suwałki, Raczki, Mazurska Grupa Ratownicza, JRG Suwałki……) W dniu 19 listopada poszukiwania zostaną wznowione.

Kolizja na skrzyżowaniu

Data:21.10.2021

Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w czwartek tuż po 14.00 w miejscowości Moczydły . Do szpitala przetransportowane zostały trzy osoby (dwóch mężczyzn i kobieta w ciąży).

Pojazdy biorące udział w wypadku, to Volkswagen i Toyota. W jednym z pojazdów jechał Polak, w drugim kobieta i mężczyzna prawdopodobnie narodowości ukraińskiej

Na miejscu lądował śmigłowiec LPR. Obecne były również dwie załogi Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz cztery zastępy straży pożarnej.

Pożar budynku mieszkalnego

Data: 07.10.2021

Pożar drewnianego budynku mieszkalnego w miejscowości Zielone Kamedulskie. W działaniach ratowniczo-gaśniczych uczestniczyły 3 zastępy straży pożarnej z JRG Suwałki, zastęp z OSP Bakałarzewo, OSP Płociczno, OSP Raczki.

Resuscytacja

Data: 04.10.2021

Wyjazd do 34 letniej kobiety z zatrzymaną akcją serca. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia ratownicy medyczni przeprowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową z wykorzystaniem AED. Na miejsce zdarzenia przybył jeszcze jeden zastęp z JRG Suwałki i załoga ZRM. Pomimo 35 minutowej resuscytacji nie udało się przywrócić czynności życiowych.

Pożar garażu

Data: 30.09.2021

Pożar garażu na Osiedlu Mieszkaniowym przy ul. Kościelnej w Raczkach. W działaniach ratowniczo-gaśniczych uczestniczyły 3 zastępy straży pożarnej.