Życzenia świąteczne

Kiedy pomału mrok dziś zapada,
strażak strażakom życzenia składa.
Niech świecą lampki w domu, ogrodzie,
a nie niebieskie na samochodzie.
Niech będzie dziś słychać kolęd brzmienie,
a nie naszych syren głośne ryczenie.
Ci co Świętują i co pracują niech się dziś wszyscy Bardzo radują!

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.

Wymuszenie pierwszeństwa

Data: 08.12.2020

Wymuszenie pierwszeństwa przez samochód osobowy przyczyną zderzenia z ciężarówką na skrzyżowaniu w Moczydłach. W akcji ratowniczej brały udział 4 zastępy straży pożarnej, LPR, ZRM.

Pożar tartaku

Data:21.10.2020

Pożar zakładu produkującego pellet w miejscowości Poddubówek. Wyjazd z terenu gminy Raczki 4 zastępów straży pożarnych. OSP Raczki, Sidory, Wierciochy, Stoki.

Pożar obory

Data: 17.10.2020

7 października 2020 r. o godzinie 12.50 dyżurny Stanowiska Kierowania KM PSP w Suwałkach otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku stodoły w miejscowości Koniecbór w gminie Raczki. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej stwierdzono, że ogniem objęte jest całkowicie poddasze budynku gospodarczego krytego blachą. Po wstępnym rozpoznaniu stwierdzono, że z budynku właściciele wyprowadzili zwierzęta. Przystąpiono do gaszenia budynku i zorganizowania zaopatrzenia wodnego z pobliskich hydrantów i zbiorników i cieków wodnych. W wyniku rozwijającego się pożaru zagrożone były sąsiednie budynki m. in. dom mieszkalny. Po dojeździe kolejnych zastępów podano na palący się obiekt osiem prądów wody, a gdy opanowano pożar przystąpiono do rozbiórki spalonej konstrukcji oraz dogaszania pogorzeliska. Dzięki zaangażowaniu dużych sił PSP i OSP oraz współpracy z właścicielem i jego pracownikami, oraz Wójtem Gminy Raczki poddasze do godzin wieczornych zostało ugaszone i częściowo uprzątnięte. Działania zakończono o godzinie 22.30 W działaniach ratowniczych uczestniczyło 17 pojazdów z Państwowej Straży Pożarnej Suwałkach oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu  powiatu suwalskiego, łącznie 51 ratowników. Dziękujemy za pomoc druhom z OSP: Filipów dwa zastępy, Bakałarzewo, Potasznia, Przerośl oraz dla Pana Andrzeja Kubraka.

Ćwiczenia “Lotnisko 2020”

Data: 15.09.2020 godz. 11:00

Nasi druhowie wzięli udział w ćwiczeniach wydzielonych sił i środków ratowniczych województwa podlaskiego „LOTNISKO 2020”. W wyniku zasłabnięcia pilota samolot z pasażerami zderza się z busem podczas startu do lotu widokowego. Dodatkowo w okolicy lotniska powstaje pożar trawy zagrażający poszkodowanym, a samolot również staje w płomieniach. Takie mniej więcej założenia czekały na nowym pasie startowym suwalskiego lotniska. Nasz zastęp został skierowany do pożaru traw. Po ćwiczeniach była prelekcja dotycząca katastrof lotniczych, podsumowanie ćwiczeń oraz grochówka. Mieliśmy też okazję zatankować samolot gaśniczy Dromader, który pomagał w gaszeniu trawy.

Pożar śmieci w Suchej Wsi

Data: 29.08.2020 r.

Przy starej żwirowni w Suchej Wsi paliły się śmieć, ciemny gęsty dym był widoczny z dużej odległości. Ogień nie był dozorowany przez właściciela terenu i mógł rozprzestrzenić się na kolejne składowane materiały. Pożar szybko ugaszono przy użyciu szybkiego natarcia.

Spalona makulatura

Data: 16.08.2020 r. godz. 10:00

Do palącego się rżyska zostali dzisiaj wezwani nasi druhowie. Pożar ciężko było znaleźć ponieważ nie było widać dymu, a podana lokalizacja była niedokładna. Po dojechaniu na miejsce okazało się że palą się zebrane papiery i makulatura pod drzewem w okolicach śmietnika i cmentarza na blokach, które zostały już przygaszone przez osoby postronne. Działania polegały na profilaktycznym przelaniu.

Pożar kombajnu

Data:28.07.2020

Pożar kombajnu zbożowego w miejscowości Bakaniuk. W działaniach ratowniczo gaśniczych uczestniczyło trzy zastępy straży pożarnej.

Pomoc Pogotowiu Energetycznemu

Fot. OSP Raczki

Data: 22.07.2020 r. godz. 17:14

W wyniku silnego wiatru złamany został konar bardzo starej wierzby a pozostałe części drzewa zagrażały złamaniem. Pod drzewem i w jego bliskim sąsiedztwie znajdowała linia energetyczna, budynek gospodarczy i trawnik przed domem na którym mogły bawić się dzieci. Wierzba sięgała około 12m wysokości co uniemożliwiało dla pracowników Pogotowia Energetycznego ścięcie zagrażających gałęzi. Nasi druhowie wraz z strażakami z PSP przy użyciu drabiny mechanicznej SD-37 i pilarek do drewna ścięli wyznaczone konary. Działania utrudniał silny wiatr. Wycięto również drugie drzewo niebezpiecznie pochylone nad linią elektryczną.