Zebranie sprawozdawcze

Data:05.01.2020

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Raczkach informuje, że w dniu 5 stycznia 2020 roku o godzinie 13.00 w remizie OSP odbędzie się zebranie sprawozdawcze z 2019 rok.

Informacja: na zebranie przychodzimy bez mundurów wyjściowych, prosimy o zabranie ze sobą zdjęć do legitymacji OSP (dotyczy tych którzy nie posiadają legitymacji)

Ćwiczenia ze zdarzeń masowych

fot. JRG w Suwałkach

Data: 13.12.2019 r.

Zastęp SRt Iveco z naszej jednostki uczestniczył dzisiaj o godz. 15:30 w ćwiczeniach z ratownictwa medycznego podczas zdarzeń masowych. Łącznie poszkodowanych było 23 osoby. Samochód ciężarowy z nielegalnymi imigrantami zderzył się z samochodem osobowym. Takie pokrótce były założenia ćwiczeń organizowanych przez JRG w Suwałkach. To świetny czas na przećwiczenie zgrania z innymi jednostkami.

Pożar wędzarni w Józefowie

Data: 13.12.2019 r. godz. 00:17

Patrol Policji przejeżdżający drogą S61 zauważył pożar. Wstępna lokalizacja nie była sprecyzowana ale w trakcie alarmowania i dojazdu Policjanci ustalili dokładne miejsce pożaru, o czym poinformowało Stanowisko Kierowania KM PSP w Suwałkach. Po dojechaniu na miejsce okazało się, że pali się wędzarnia. Na szczęście pożar był w znacznej odległości od pozostałych zabudowań. Niestety wędzarni nie udało się uratować. W działaniach brały udział 2 zastępy z JRG w Suwałkach, które przybyły pierwsze na miejsce zdarzenia.

Kuchenka gazowa w domu

Podczas zdarzeń spotykamy się niejednokrotnie z kuchenkami gazowymi w domach. Kuchenki takie są wygodne i tanie w eksploatacji, natomiast podczas pożaru stwarzają bardzo duże zagrożenie. Mało ludzi zdaje sobie sprawę jak to dokładnie jest z tymi kuchenkami więc w odpowiedzi powstaje ten artykuł. Read more

Pożar domu w Rabalinie

Data: 26.11.2019 r. godz. 13:54 (zdjęcia)

Do pożaru budynku jednorodzinnego w zabudowie gospodarskiej w miejscowości Rabalina w naszej gminie doszło dzisiaj około godziny 13:54. Mieszkańcowi udało się uciec z budynku jednak doznał poparzeń ciała. Wraz z sąsiadem próbowali gasić pożar do przybycia pierwszych zastępów straży pożarnej. W działaniach uczestniczy 8 zastępów w tym OSP Raczki, OSP Sidory i OSP Wierciochy z naszej gminy.

Dachowanie w Rudnikach

Data: 26.11.2019 godz. 7:49

Do dachowania doszło na prostym odcinku drogi w miejscowości Rudniki na DW 655. Od rana panują ciężkie warunki na drogach w naszym powiecie ze względu na gołoledź. Kierowca odmówił pomocy medycznej. Zorganizowano ruch wahadłowy.

Ćwiczenia z ratownictwa drogowego

Zapraszamy strażaków OSP w Raczkach czynnie biorących udział w działaniach ratowniczych na ćwiczenia praktyczne z ratownictwa drogowego. Przewidujemy cięcie wraków na złomowisku wzorem poprzednich szkoleń. Zbiórka w dniu 1 grudnia 2019 r. (niedziela) o godz. 13:00 w remizie.

Pożar sadzy w kominie

Data:22.11.2019

Pożar sadzy w kominie w budynku mieszkalnym w miejscowości Szczodruchy. W akcji ratowniczo-gaśniczej uczestniczyły trzy zastępy straży pożarnej: OSP Raczki i PSP Suwałki.

Powiadamianie alarmowe

W związku z podpisaniem nowej umowy na powiadamianie alarmowe strażaków w aplikacji e-remiza, Zarząd OSP Raczki informuje, że uległa zmiana ilości powiadamianych druhów. Od dnia 12 listopada 2019 roku informacje o alarmach otrzymają druhowie, którzy bezpośrednio biorą udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Zabezpieczenie lądowania LPR

Data: 05.11.2019

Nietypowa akcja przeprowadzona razem z zespołem LPR. Zespół medyczny LPR wezwany został do kobiety z udarem mózgu. Wyjątkowo podczas tego przelotu nie zgłoszono do Miejskiego Stanowiska Kierowania PSP w Suwałkach potrzeby zabezpieczenia lądowania śmigłowca w naszej miejscowości. Dzięki wieloletniej współpracy i stałej łączności radiowej z załogą śmigłowca nasi druhowie zabezpieczyli lądowanie oraz prywatnym samochodem (“Bulikiem” druha Naczelnika) przewieźli chorą kobietę do oddalonego o 500 m śmigłowca.

Ewakuacja Szkoły Podstawowej w Raczkach

Data: 15.10.2019 godz. 10:30

Jak co roku OSP w Raczkach uczestniczyło w próbnej ewakuacji Szkoły Podstawowej w Raczkach. Razem z nami ćwiczył również zastęp z JRG w Suwałkach. Zadymione zostało pomieszczenie magazynka sportowego przy łączniku do hali sportowej. W środku znajdował się pozorant. Działania polegały na przeszukaniu zadymionych pomieszczeń i odnalezieniu poszkodowanego. Po ewakuowaniu go na zewnątrz udzielono mu pierwszej pomocy. Po ewakuacji przeprowadzono krótką prelekcję na temat pracy strażaka oraz udzielania pierwszej pomocy.

Dachowanie na Obwodnicy Augustowa

Data: 14.10.2019 r. godz. 5:31

O bardzo dużym szczęściu może mówić 27-letni kierowca samochodu Hyundai Coupe, który stracił panowanie nad pojazdem podczas manewru wyprzedzania i po dachowaniu znalazł się w rowie drogi DK 8 (Obwodnicy Augustowa). Żaden z Polskich kierowców nie zatrzymał się by pomóc kierowcy. Zrobił to dopiero kierowca narodowości białoruskiej. Po dojeździe zastępu z OSP Raczki poszkodowany kierowca znajdował się już na zewnątrz pojazdu, nie uskarżał się na ból, był chodzący i wyraźnie opowiadał o zdarzeniu. Nasza pomoc polegała na opatrzeniu powierzchownych ran do czasu przyjazdu karetki pogotowia, odcięciu zasilania w prąd elektryczny uszkodzonego samochodu, kierowaniu ruchem wahadłowym, uprzątnięciu jezdni z kamieni i ziemi wyrzuconych podczas dachowania.