Spotkanie opłatkowe

Data: 22.12.2018 r.

W miłej atmosferze odbyło się jak co roku spotkanie opłatkowe naszej jednostki. Kierownictwo przekazało najnowsze informacje jak również wspomniano o pozyskanych środkach finansowych i wyposażeniu. Słowa podziękowań za włożoną pracę i zaangażowanie usłyszeliśmy od wszystkich przemawiających. Życzymy naszym mieszkańcom gminy spokojnych Świąt.

Pożar budynku jednorodzinnego w miejscowości Maryna

fot. OSP Raczki

Data: 21.12.2018 r. godz. 23:15 (zdjęcia)

W nocy nasza jednostka została zadysponowana do pożaru domu w miejscowości Maryna. Ze wstępnych informacji wynikało że w płonącym budynku może znajdować się starszy mężczyzna. Po dojechaniu pierwszych zastępów okazało się jednak że samodzielnie opuścił budynek. Po dojechaniu naszego zastępu pomogliśmy w gaszeniu budynku, w pracach rozbiórkowych mających na celu dotarcie do zarzewi ognia oraz w dowożeniu wody na miejsce pożaru.

Pożar sadzy w kominie w Raczkach

Fot. OSP Raczki

Data: 19.12.2018 r. godz. 6:26

Po dojechaniu na miejsce okazało się że będąca w domu właścicielka zauważyła palące się sadze w przewodzie kominowym na wysokości pieca. Udało się jej wygasić pięć i tym samym zlikwidować pożar. Działania straży pożarnej miały charakter profilaktyczny. Sprawdzono obecność tlenku węgla oraz temperaturę komina przy użyciu kamery termowizyjnej.

Wypadek w Lipówce

Data: 17.12.2018 r. godz. 11:38 (zdjęcia)

Zderzenie dwóch aut osobowych Fiata i Audi na zakręcie w Lipówce przyczyną wyjazdu zastępu SLRt z OSP Raczki. W wyniku zdarzenia ucierpiały 2 kobiety. Działania polegały na udzieleniu pierwszej pomocy medycznej, przyjęciu śmigłowca LPR, pomocy w transporcie poszkodowanych do karetki i śmigłowca oraz kierowaniu ruchem.

Relokacja samochodów bojowych

Data: 13.12.2018 r.

Ze względu na przedłużającą się rozbudowę remizy oraz niskie temperatury samochód gaśniczy MAN z naszej jednostki będzie stacjonował w ogrzewanym garażu kompleksu budynków Odwodu Utrzymania Dróg. Dziękujemy za interwencję dla Wójta naszej gminy oraz GDDKiA za użyczenie garażu.

Pożar sadzy w kominie

Data: 6.12.2018 r.

O godzinie 13:18 otrzymaliśmy zgłoszenie o palącym się domu w miejscowości Rudniki. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że palą się sadze w przewodzie kominowym. Wygaszono piec, podano prąd proszku gaśniczego z gaśnicy GP-4X od strony wyczystki do przewodu kominowego, przy pomocy podnośnika hydraulicznego sprawiono dostęp do wylotu komina, co umożliwiło zbicie resztek palących się na ścianach przewodu resztek sadzy. Niestety komin popękał (rozszczelnił się) i niezbędne będzie wykonanie prac budowlanych mających na celu doprowadzenie komina do pełnej sprawności technicznej. Regularne czyszczenie przewodów kominowych zapobiega pożarom i niepotrzebnym kosztom!

Alarm fałszywy

Data: 5.12.2018 godz. 22:04

Zgłoszenie alarmu na szczęście nie potwierdziło się po dojechaniu naszego zastępu na miejsce. Nasi strażacy mieli udzielać kwalifikowanej pierwszej pomocy. Pomoc nie była potrzebna.

TIR w rowie

Data: 12.11.2018 r. (zdjęcia)

O godzinie 7:19 OSP w Raczkach została zadysponowana do ciągnika siodłowego z naczepą znajdującego się w rowie na DK nr 8 na wysokości miejscowości Szkocja. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia okazało się że w kabinie znajduje się kierowca w wieku około 30 lat. Rozpoczęto udzielanie pierwszej pomocy medycznej. Po chwili na miejsce dojechał Zespół Ratownictwa Medycznego, któremu przekazano kierowcę. W pojeździe nie były przewożone materiały niebezpieczne (ADR). Od ciągnika odłączono akumulatory. Po zbadaniu przez lekarza okazało się że dla kierowcy nic się nie stało.  Po uprzątnięciu drogi działania zakończono a na miejscu została Policja, która prowadziła dalsze czynności. Apelujemy o nie oglądanie filmów przez kierowców podczas prowadzenia pojazdu.

Wypadek na ul. 1-go Maja w Raczkach

Data: 09.11.2018 r. (zdjęcia)

O godzinie 17:28 zostaliśmy zaalarmowani do wypadku z udziałem motocyklisty. Na skrzyżowaniu ul. 1-go Maja z ul. Południową jadący motocyklem młody mężczyzna uderzył w wyjeżdżający z ul. Południowej samochód osobowy Audi. W wyniku zderzenia kierowca motocykla doznał ogólnych obrażeń ciała. Dla kierowcy samochodu osobowego nic się nie stało. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu pierwszej pomocy medycznej poszkodowanemu. Na szczęście motocyklista był ubrany w specjalny kombinezon motocyklowy, który go ochronił. Kierowca motocykla został odwieziony do szpitala przez Zespół Ratownictwa Medycznego celem badań i obserwacji.

Pożar gniazda w Szkocji

Data: 26.10.2018 r. godz. 16:48

Wyjazd do nietypowego zdarzenia w miejscowości Szkocja. Na słupie niskiego napięcia zapaliło się bocianie gniazdo. Nasi druhowie zabezpieczyli miejsce zdarzenia do przyjazdu pogotowia energetycznego a po odcięciu zasilania w prąd elektryczny zgasili pożar na słupie.