Pożar opału

poar gospodarskaData; 06.12.2012

O godzinie 0.45 MSK Suwałki powiadomiło jednostkę o pożarze składu opału na ul. Gospodarskiej w Raczkach. Na miejsce zdarzenia udały się dwa zastępy strażaków. Pożarem zagrożony był budynek mieszkalny i gospodarski. W działaniach ratowniczych uczestniczyli także strażacy z PSP Suwałki.

Śliska nawierzchnia

znak wypadek1Data: 5.12.2012

Złe warunki atmosferyczne, śliska nawierzchnia oraz nie zachowanie ostrożności było przyczyną zjechania do rowu samochodu osobowego. Na szczęśce nikumu nic się nie stało. Poważnemu zniszczeniu uległo auto. Apelujemy o ostrożność na drogach!

Pożar poddasza

dscf4920Data:15.11.2012

Godzina 22.35 wyjazd dwóch zastępów do pożaru poddasza w budynku jednorodzinnym w miejscowości Małe Raczki.  Pożar prawdopodobnie powstał od zwarcia instalacji elektrycznej. W akcji gaśniczej uczestniczyły cztery zastępy straży pożarnej

Zebranie sprawozdawcze

bal1

Szanowne druhny i druhowie

Ustalony jest termin zebrania sprawozdawczego i nierozerwalnie z tym związanego balu strażackiego  na dzień 26 stycznia 2013 roku na godz 17.00. W związku z tym prosimy druhów o wczesniejszą rezerwacje w salonach piękności dla partnerek, aby nie traciły czasu na zbędne czekanie.  “Nigdy nie ….zagaśnie”.

Cykliczne spotkania

Zapraszamy chętnych strażaków na salę gimnastyczną w Raczkach. Jest możliwość mimo złej pogody pograć w piłkę nożną lub siatkową. Spotkania co niedzielę do odwołania o 13.00.

Sąsiedzka pomoc

obora chmielwkaData:14.10.2012

W dniu dzisiejszym o godz. 6.45 zastęp strażaków udał się do miejscowości Chmielówka gm. Bakałarzewo do pożaru obory i stodoły. Działania strażaków polegały na dowożeniu wody i pomocy miejscowym druhom w gaszeniu pożaru.

Ewakuacja Szkoły Podstawowej

ewakuacjaData:11.10.2012

Tego dnia w Szkole Podstawowej w Raczkach miała miejsce próbna ewakuacja z udziałem naszej jednostki. Na miejsce udaliśmy się około godziny 11:30.

Tematyką ćwiczenia było sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji, które obejmowało praktyczną ewakuację z zagrożonych budynków. Głównym celem ćwiczenia było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla ich życia lub zdrowia.

Uczniowie, nauczyciele i pracownicy zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynek szkoły oznaczonymi drogami ewakuacyjnymi. Wszystkie osoby będące w szkole zdążyły się ewakuować. Uczniowie i pracownicy szkoły bez paniki wykonali zadanie próbnej ewakuacji.

Transport chorego

lipwka lprData: 10.10.2012

O godzinie 8.40 Miejskie Stanowisko Kierowania PSP Suwałki przekazało prośbę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego o zabezpieczenie  lądowania śmigłowca ratunkowego w miejscowości Lipówka do pacjenta z podejrzeniem udaru mózgu.

Niebezpieczne przejścia zwierząt

dscf4893mData:25.09.2012

O godzinie 18.50 Miejskie Stanowisko Kierowania PSP w Suwałkach zadysponowało zastęp strażaków z OSP Raczki do zabezpieczenia kolizji samochodu Renault Laguna z łosiem (klępą) w miejscowości Koniecbór. Samochodem podróżowała 4 osobowa rodzina z dwojgiem małych dzieci. W wyniku zderzenia uszkodzony został samochód (uszkodzony lewy błotnik, drzwi i zderzak). Pasażerowie oprócz stresu nie doznali obrażeń ciała. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca kolizji, kierowaniu ruchem i pomocy członkom Koła Łowieckiego w odebraniu zwierzyny.

Informacje również na stronach:

Radio 5

Suwałki info

Szkolenie z ratownictwa drogowego

Data: 15.09.2012

Jak co roku strażacy z OSP Raczki zostali przeszkoleni z ratownictwa drogowego. Szkolenie odbyło się w 2 etapach: teoretycznym (BHP, użycie narzędzi hydraulicznych, sposoby ewakuacji poszkodowanego z uszkodzonych pojazdów) i praktycznym na złomowisku w Raczkach.

Przydatne urządzenie

Data: 07.09.2012

W samochodzie SlRT IVECO zamontowany został nowy Terminal DTS-3001 z Auto Mapą.

Właściwości urządzenia:

Systemy komunikacyjne DTS-3000 to nowoczesne rozwiązania integrujące w sobie funkcjonalność Terminali Statusów, nawigacji samochodowej oraz lokalizacji pojazdów.

Za pomocą dotknięcia odpowiedniego pola na kolorowym ekranie załoga pojazdu w szybki sposób informuje dyspozytora o statusie pojazdu, np. czy wyjechał z bazy, czy wraca lub udaje się do zgłoszenia. Aby pojazd mógł bez przeszkód trafić do celu wyznaczonego przez dyspozytora (np. miejsca wypadku) na ekranie terminala nawigacja satelitarna wyznacza trasę i prowadzi pojazd dokładnie pod wskazany adres. Dodatkowo dzięki odbiornikowi GPS aktualna pozycja pojazdu może być cały czas monitorowana przez dyspozytora, aby ułatwić mu zarządzanie flotą pojazdów. Cała łączność między terminalem a dyspozytorem odbywa się w cyfrowej technologii GPRS. Istnieje możliwość wykorzystania alternatywnego medium transmisji za pomocą cyfrowego radiotelefonu.

Oprócz powyższych głównych cech systemu terminale mogą również pełnić funkcję: “kamery cofania”, rejestrować obraz z kamery wewnętrznej pojazdu (np. karetki), przesyłać wiadomości tekstowe pomiędzy pojazdem a dyspozytorem, identyfikować kierowcę za pomocą karty dostępu.

System komunikacyjny DTS-3000 jest przeznaczony dla wszystkich służb dysponujących flotą pojazdów, np.: Straż Pożarna (PSP i OSP), Ratownictwo Medyczne, Straż Miejska, Policja, Agencje Ochrony i inne.

Cykliści z Paryża

paris 1 Data: 03.09.2012

Nicolas i Louis studenci jadący na rowerach z Paryża do Helsinek zatrzymali się w naszej miejscowości na krótki odpoczynek. Uczestniczyli w dożynkach gminnych i płynęli kajakami Rospudą. W sprawnym porozumiewaniu się z nimi “tom” oddelegował swoją córkę Katarzynę.