Iskry z komina

Data: 28.01.2019 r. godz. 17:05

Otrzymaliśmy zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie w Raczkach na ul. Gospodarskiej. Po dojechaniu na miejsce okazało się że nic się nie dzieje, a lokatorzy są zdziwieni naszą obecnością. Zaniepokojeni sąsiedzi zaalarmowali Straż Pożarną widząc iskry wychodzące z komina. Budynki drewniane w szczególności są narażone na szybkie rozprzestrzenienie się ognia w przypadku rozszczelnienia komina podczas pożaru sadzy. W tym przypadku na szczęście nic się nie stało. Szkoda tylko że osoba zgłaszająca nie pomyślała o poinformowaniu mieszkańców budynku o zagrożeniu. W przypadku realnego zagrożenia w pierwszej kolejności przed przybyciem straży należy ewakuować zagrożonych mieszkańców, pomóc osobom starszym i dzieciom opuścić budynek. Polecamy również stosowanie autonomicznych czujek tlenku węgla, szczególnie przy użytkowaniu starszych pieców kaflowych. Link do zdarzenia we Wrocławiu gdzie zginęły 4 osoby w wyniku zaczadzenia.