VI Podlaskie Warsztaty Ratownictwa Medycznego

W dniach 23 – 24 czerwca 2017 roku w okolicach miejscowości Rajgród na terenie powiatu grajewskiego odbędą się VI Podlaskie Warsztaty Ratownictwa Medycznego podmiotów tworzących i wspierających Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy „RAJGRÓD 2017″.
Dwudniowe Warsztaty są przedsięwzięciem przynoszącym znakomite efekty w zakresie sprawdzenia i doskonalenia możliwości potencjału ratowniczego podczas realizacji procedur w obszarze ratownictwa medycznego w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy. Uzyskane w ten sposób przygotowanie strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych jest na codziennie wykorzystywane do ratowania życia osób, które uległy wypadkom podczas zdarzeń drogowych lub podczas wykonywania prac np. w leśnictwie, budownictwie, rolnictwie czy podczas uprawiania sportów i turystyki oraz w innych dziedzinach działalności. Celem przedsięwzięcia jest jak najszersze upowszechnianie ratownictwo medycznego w jak największej ilości jednostek OSP, szczególnie takich, które funkcjonują z dala od miast powiatowych i są niekiedy pierwszym przybyłym na miejsce zdarzenia podmiotem ratowniczym, a zatem od ich sprawności może zależeć przeżycie ofiar zdarzenia. Poprzez różne formy nauki udzielania pierwszej pomocy medycznej jednostki PSP i OSP przyczyniają się do rzeczywistej poprawy poziomu bezpieczeństwa mieszkańców województwa podlaskiego, a więc również pracowników leśnych, szczególnie zagrożonych z uwagi na długi i utrudniony dojazd Zespołów Ratownictwa Medycznego, wszędzie tam gdzie pomoc drugiej osoby daje realne szanse na uratowanie zdrowia lub życia.

W czasie Manewrów trzyosobowe zespoły uczestników podczas tury nocnej oraz dziennej wykonują liczne, skomplikowane, realistycznie zainscenizowane zadania oceniane na bieżąco przez ekspertów. Oprócz ćwiczeń praktycznych odbywają się także warsztaty szkoleniowe podnoszące niezbędną wiedzę teoretyczną. W tegorocznych Warsztatach planowany jest udział rekordowej ilości zespołów, gdyż liczba ta jest szacowana na 45 drużyn, w tym m.in. 30 drużyn OSP oraz 15 z jednostek Państwowej Straży Pożarnej.

Z Ochotniczej Straży Pożarnej w Raczkach bierze udział w warsztatach drużyna w składzie: druh Paweł Kruszewski, druh Wojciech Barszczewski i druh Michał Laszkowski.