Wypadek na DK 8

Fot. OSP Raczki

Data: 28.08.2019 r. godz. 18:54

Najprawdopodobniej z powodu pęknięcia opony ciągnika siodłowego z naczepą (TIR) kierowca nie opanował pojazdu i wjechał do rowu. W wyniku uderzenia w skarpę kabina ciężarówki została zmiażdżona, a kierowca zakleszczony w środku. Jednostka OSP Raczki w sile 2 zastępów zajechała jako pierwsza na miejsce zdarzenia.

Niestety w naszym rejonie korytarz życia dla służb ratunkowych jest pojęciem nieznanym i mieliśmy spore kłopoty z dojazdem na miejsce ze względu na zawracające lub pchające się pod prąd pojazdy. Do przyjazdu naszych strażaków działania próbowali podjąć inni kierowcy, jednak bez skutku. Kierowcy udzielili informacji, że poszkodowany jest jeden kierowca, przytomny, zakleszczony, narodowości litewskiej. TIR przewoził torf w opakowaniach więc nie było dodatkowych zagrożeń. Dla poszkodowanego kierowcy podano przez dziurę tlen, założenie kołnierza ortopedycznego było niemożliwe. Nasi druhowie jednocześnie rozpoczęli kompletowanie i uruchamianie sprzętu hydraulicznego do cięcia elementów karoserii. Po wykonaniu 3 cięć udało się odgiąć dach kabiny. Dzięki temu udało się dojść do zakleszczonej między deskę rozdzielczą a kierownicę nogi oraz założyć kołnierz ortopedyczny. Poszkodowany był podtrzymywany przez pracujących strażaków przed zsunięciem na ziemię po otwarciu powyginanej kabiny. Dzięki pomocy druhów z OSP w Topiłówce udało się siłą rąk odgiąć kierownicę na tyle żeby wysunąć nogę. Kierowcę ułożono na noszach typu deska i przetransportowano na drogę gdzie poszkodowanym zajęło się Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (Ratownik 17). Wcześniej przygotowano na drodze miejsce do lądowania śmigłowca. Następnie zajęto się zabezpieczeniem wycieku paliwa w ciągniku siodłowym. Droga była zablokowana całkowicie. Mamy nadzieję na szybki powrót do zdrowia pechowego kierowcy.